You are here: Home Products By Brands MEGGER-UK Thickness gauges(ultra-sonic) Metal/Non-metal thickness gauges (ultrasonic) TIM001-TT100SV2 DIGITAL ULTRASONIC THICKNESS GAUGE FOR METALLIC/NON-METALLIC MATERIALS-1.20MM - 225.0MM
Client Testimonials
Well done, KKInstruments!
We managed to monitor our production process effectively with your expertise! Will buy again!
Ahmad Azizul
IR Chief Engineerof Exxon Mobil
Joanna Low
Senior Engineerof Shell Malaysia Bhd
My Enquiry Cart
Your cart is empty
You have 0 items in your cart.
Show cart
VIDEOSCOPE CATEGORY
  • 4-Way Borescopes/Inspection cameras
  • CLASS 1-Borescope/Inspection Cameras
  • CLASS 2-Borescopes/Inspection Cameras
  • CLASS 3-Borescope/Inspection Cameras
  • Custom-made series
  • Extra-Long (5m to 50m) series
  • Pipe & Ducting Borecope/Inspection camera
  • Ultra Thin (Below 6mm range) Series
Product Categories
  • 2G/3G/4G Wifi/Bluetooth (Cellular Activity Monitor)
  • About KKInstruments
  • Airflow meters
  • All New Additions
  • Appliance Checker
  • Barometers
  • Battery testers
  • Belt tension meters
  • Bench-top water testers
  • Brands
  • By Brands
  • Cable Testers
  • Cable tracer/locator
  • Calibrators/Injectors
  • Calipers/Micrometers
  • Capacitance Meter
  • Cases (Instrument Storage)
  • Clamp meters
  • Colour meters
  • Cooking oil tester
  • Current Transformers (CT)
  • Datalogger/Recorders
  • Densitometers
  • Depth gauge
  • Dew point meters
  • Digital Multimeter(DMM)
  • Distance meters
  • Earth clamp meters/Earth resistance testers
  • ELCB/RCCB/RCD Testers
  • Emergency Mobility Lighting System
  • EMF/Radiation
  • Flaw detectors
  • Force gauge
  • Frequency Counter
  • Gas detectors/analysers/recorders
  • Gauss meters
  • Gloss meters
  • Hardness tester
  • Heat Stress Meter
  • Height Gauge
  • High Voltage Testers
  • Hipot testers/Electrical Safety Analysers
  • Holiday detectors
  • Humidity meters (Hygrometers)
  • Hydrometers(Specific Gravity)
  • IAQ meters
  • Impedance testers
  • Inspection Cameras/Borescopes/VideoScopes/FiberScopes
  • Insulation (Resistance) testers
  • ION (Energy) meters
  • LCR meters
  • Light/Lux meters
  • Lightning detectors
  • Manifolds
  • Metal Scanners/Locators
  • Microscope
  • Milli-Ohm meter/Micro-Ohm meters
  • Moisture meters
  • Multifunction meters
  • Nuclear Radiation Monitor
  • Nutirents meters
  • Oil Analyser
  • Optical power meter
  • Oscilloscope/Scopemeters
  • Particle counters
  • Particle Discharge (PD) Tester
  • Peristaltic pumps
  • Phase sequence indicators
  • Portable Medical Cooler/Fridge
  • Power analysers/Power meters
  • Power Supply
  • Pressure Instruments
  • Promotions
  • Protractors/Inclinometers
  • Rain gauge
  • Refractometer
  • Seed Counter
  • Seismograph
  • Smoke detectors
  • Socket testers
  • Soil moisture/Soil ph meter
  • Solar Power Testers
  • Sound level meters
  • Spectrophotometers(Colorimeter)
  • Static meters(Surface)
  • Stopwatch
  • Surface resistivity meters
  • Surface Roughness Testers/Surface Profile Gauge
  • Tachometer/Stroboscopes
  • Test Box/Trainers
  • Test hammers
  • Test-leads
  • Thermal imagers/thermal camera (Infrared camera)
  • Thermometers
  • Thickness gauges(ultra-sonic)
    • Metal/Non-metal thickness gauges (ultrasonic)
    • Paint coating thickness gauges(ultrasonic)
    • Underwater Ultrasonic Thickness Gauge
  • Torque meters
  • Transformer Turns Ratio Meter
  • Transmitters
  • U-Value meters
  • Ultra-Violet meters (UV meters)
  • Ultrasonic Flowmeters
  • Vibration meters
  • Voltage detectors
  • Volume Pricing Items
  • Water
  • Waveforn generator
  • Weather stations
  • Wind meters
  • Windows tint meters (Reflectance meters)
  • Wireless Solution
Contact KKI
For customer service:
Email: Sales@meter.com.my
Contact offices:
Johor Office (New 5000 square feet HQ):
Suite 1, R floor (13th), Wisma Singlong, 9 Jln Zabedah, B.P 83000,Johor,MY.
Tel(Johor) : +607- 4352540, 4355540
Fax: +607-4347299
KL/PJ Office:
Tel(KL) : +603- 78762460, 78762463
Fax(KL): +603-78762454
Penang Office:
Tel(PG): +6016-5505065
Office Hour:
Mon-Fri 9am to 6pm
Sat 9am to 1pm
Closed on Public Holidays
tim003-tt130-digital-thickness-gauge-metallic-and-non-metallic-materials-0-01mm-1-20mm-225-0mm
Featured item TIM001-TT100SV2 DIGITAL ULTRASONIC THICKNESS GAUGE FOR METALLIC/NON-METALLIC MATERIALS-1.20MM - 225.0MM
Category: Metal/Non-metal thickness gauges (ultrasonic)
{youtube}fIbtLJsUIb8{/youtube}
Technical Specifications:
Measuring Range (steel)
1.20mm - 225.0mm with 5MHz transducer
Measuring range for steel pipes
Minimum 3.0mm thickness x 20mm diameter
Transducer frequency
Standard 5 MHZ, 10mm diameter
Display resolution
0.1mm for TT100/ 0.01mm for TT130
Calibration
4.0mm steel base plate integrated
Measurement accuracy
+/- (1%H+0.1)mm
Measuring units
mm/inch
Sound Velocity
1000m/s˜9999m/s
Display
4 Digital LCD with backlight
Memory
Storage of ten thickness readings
Surface temperature
-10ºC to +60ºC
Battery indicator
Low battery voltage indicator
Power supply
2 pcs. AA batteries 1.5V
Operation time
250 hours continuously
Dimensions
126mm x 68mm x 23mm
Weight
  1. 250grams including batteries
The TIM001 is supplied complete with 2 only 5MHz probes, coupling agent, certificate, instruction manual and carrying case.